Üniversite Öğrencilerinin Kaygı Düzeyleri, Akademik Başarı ve Kimlik Fonksiyonlarının Belirlenmesi

Bu çalışma, anksiyete düzeylerine karşılık üniversite öğrencileri arasında akademik başarı ve kimlik fonksiyonlarının etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bunun dışında ise üçüncü ve son sınıf öğrencilerinin anksiyete düzeyleri şle birinci ve ikinci sınıf öğrencileri arasındaki seviyeler karşılaştırılmaktadır. Anksiyete düzeyleri ve kimlik duygusunu değerlendirmek amacıyla, BAI ve FIS katılımcılara tabi tutulmuştur. Araştırmamıza 60 üniversite öğrencisi (6 erkek ve 54 kadın) katılmıştır. Mann Whtiney U testi ve Spearman’ın korelasyon analizini göre (a) daha yüksek kimlik işlevleri, üniversite öğrencilerinde kaygı düzeylerini azaltmıştır (b) anlamlı olmasa da, üçüncü ve son sınıf öğrencileri birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine göre daha fazla kaygıya sahiptir ve (c) akademik başarı kaygı seviyelerine katkıda bulunabilir.

ABSTRACT

This study aims to reveal influence of academic achievement and functions of identity of university students in response to anxiety scores. Apart from that, it also analyses the anxiety levels between first and second year students versus third and final year students. In order to assess anxiety levels, and sense of identity, BAI and FIS were subjected to the participants. 60 university students (6 males and 54 females) participated to our experiment. Descriptive statistics, representing graphs and Spearman’s correlation analysis showed that (a) higher sense of identity reduces anxiety levels in university students (b) although not significant, third and final year students have more anxiety compared to first and second year students and (c) academic achievement might contribute anxiety levels.

Kimlik fonksiyonları ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisans yapmaktayım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, az çok keman çalabiliyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*