David Reimer Vakası: Kız Olarak Yaşamış Bir Erkek

David Reimer 1965’te Bruce Reimer olarak doğmuştur. Bruce ve ikizi Brian fimoz adı verilen rahatsızlıktan ötürü sünnet ameliyatına giriyorlar. Ancak, Bruce’ın penisi ameliyat sırasında kazayla hasar görüyor. İşte hikaye bu noktada başlıyor.

Zamanın ünlü seksoloğu ve psikoloğu Dr. John Money, ailesine Bruce’un cinsiyet değiştirmesi gerektiğini empoze ediyor. Dr. Money’e göre, yetiştirme tarzı cinsiyet rolü düşünüldüğünde doğanın bize bahşettiğinden daha büyük önem taşıyor. Bu açıdan bakıldığında, Bruce’un başına gelen bu talihsiz olay, Dr. Money’in teorisini gerçekleştirmesi için son derece önemli bir olay. Deneyde Brian kontrol grubu olarak kullanılabilecek, Bruce ise denek.

Bir şekilde aileyi ikna eden Dr. Money, Bruce’u cinsiyet değiştirme ameliyatına sokuyor ve Brenda olarak bebekleriyle oynayan, pastalar pişiren bir kız olarak büyümesini sağlıyor. Ancak Brenda, 7 yaşına geldiğinde, maskülen olmaya başlıyor. Hatta Dr. Money, etik olmayan bir şekilde, küçük çocuğa kız olduğunun farkına varması için deneyler düzenliyor.

Brenda 13 yaşına geldiğinde, kız olduğunu inkar ediyor. Ailesi Brenda’ya 14 yaşında gerçeği söylüyor. Brenda, bu gerçeği öğrenir öğrenmez hemen erkek olmak istiyor, aldığı hormonları bırakıyor ve adını David olarak değiştiriyor. David bu şekilde yıllar sonra, tekrar ameliyat olarak erkek oluyor. Hatta evlenip, çocuğu bile oluyor. Ancak 38 yaşına geldiğinde, intihara teşebbüs ediyor. 2 yıl sonra ikizi kendini öldürüyor. Bu şekilde her iki kardeşin intihara teşebbüs etmesinin Dr. Money’in çocuklar üzerinde uyguladığı etik olmayan deneyler olduğu düşünülüyor.

Bu etiğe aykırı çalışma, Dr. Money tarafından kandırılan aile için hüsranla sonuçlanmış durumda. Aile çocuklarının denek olduğunu bilmiyordu ve aileye cinsiyet değiştirme ameliyatının Bruce için tek şans olduğu söylenmişti. Bruce’un yaşamını hiç tanımadığı bir doktor ve ailesi tümüyle değiştirmişti.

Peki Bu Deney Bize Ne öğretti?

Dr. John Money’in savunduğu nötral cinsiyet teorisi, yani her bir bireyin ilk 2 yıl boyunca gen ve fiziksel özelliklere bağlı olmadan cinsiyet açısından nötr olduğu, çocukların cinsiyeti çevrelerinden öğrendiği ve bu sayede cinsiyetin küçük yaşlarda değiştirilebildiğini öne sürmekteydi. Bu araştırma sonuç olarak cinsel eğilimin çevre şartlarıyla şekillendirilmekten ziyade doğuştan geldiğini ve dolayısıyla bunu değiştirmenin kolay olmadığını işaret etmekteydi.

Kaynaklar

Diamond, M. & Sigmundson, H. K. (1997) Sex reassignment at birth: a long-term review and clinical implications, Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine, 152, 298 – 304

https://embryo.asu.edu/pages/david-reimer-and-john-money-gender-reassignment-controversy-johnjoan-case

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*