Dunning Kruger Etkisi Nedir?

Hiç olduğunuzdan daha zeki ya da kapasiteli olduğunuzu düşündünüz mü?

Dunning Kruger etkisi hepimizin gerçek hayatta tecrübe ettiği bir şey. Dunning ve Kruger’ın çalışmalarında farkettiği değerlendirmelere göre, bir seri teste tabi tutulan bireylerden testin sonucuna göre en kötü sonucu gösterenler ne kadar iyi performans gösterdiklerini söylüyor ve bunu oldukça abartıyorlardı.

Araştırmacıların bulgularına göre, yetersiz kişilerin zayıf performans göstermelerine rağmen, kendi çalışmalarının kalitesini doğru bir şekilde değerlendirip tanıyamadıklarını buldular. Düşük performans gösteren bu bireyler, diğer insanların yeterlilik ve başarı düzeylerini de fark edemediler. Bu da bu bireylerin sürekli olarak kendilerini diğer insanlardan, daha yetenekli ve daha başarılı görmelerinin sebebi.

Gerçekten de Dunning Kruger etkisinin bireylerin neye inandıkları, aldıkları kararlar ve eylemleri üzerinde etkileri olabilmekte. Eşit performans göstermesine rağmen, erkeklerin örneğin araba sürmede daha iyi olabileceği inancı kadınların daha az araba sürmesine sebep olabilir.

Öyleyse Dunning Kruger Etkisi’ne Ne Sebep Oluyor?

Yetersiz bireyler:

  • kendi yeteneklerini fazla abartıyor
  • diğer insanların yeteneklerini ve uzmanlığını anlamakta zorlanıyor
  • kendi hata ve yeteneklerinin eksikliğini anlamakta zorlanıyor

Az Bilgi Fazla Özgüvene Sebep Olabilir!

Dunner Kruger Etkisi’ne bir başka katkıda bulunan faktör ise bir konu hakkında kimi zaman çok az bilgi sahibi olmanın insanların kimi zaman bu konuda bilinmesi gereken her şeyi bildiğine yanlışlıkla inandırmasıdır. Eskilerin deyimiyle “Az bilgi oldukça tehlikeli olabilir” sözü bu noktada doğru olabilir. Bir konu hakkında oldukça az bilgisi olan bir kişi, Dunner Kruger etkisiyle uzmanmış gibi ahkam kesebilir.

Kaynaklar

Kruger, J., & Dunning, D. (1999). Unskilled and unaware of it: how difficulties in recognizing one’s own incompetence lead to inflated self-assessments. Journal of personality and social psychology, 77(6), 1121.
Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*