Fast Food Bağışıklık Sistemini Uzun Süreçte Agresif Hale Getiriyor

Bağışıklık sistemimiz yüksek yağ ve kalori içeren diyette bakteriyel enfeksiyona benzer reaksiyon gösteriyor. Fast food gibi sağlıksız besinler vücudun savunmasını uzun süreçte daha agresif hale getiriyor. Bonn Üniversitesi’nden Christ ve arkadaşlarının (2018) çalışmasında yüksek kalori içeren Western tip diyetle beslenmiş Ldrl knock-out aterosklerotik fare modellerinde sistemik enflamasyon oluştuğu gözlemlenmiş. Araştırmacılar daha sonra Western Tip beslenmenin sirküle olan kan hücrelerine etkisine bakmışlar. Western tiple beslenme sonucu kanda kırmızı kan hücrelerinin, monosit ve granulositlerin sayısında artış gözlemlenmiş. Daha ayrıntılı analiz sonucunda ise Western tip diyetin myeloid prekürsör hücrelerinde transkripsiyonel programlanmaya sonuç açtığını bulmuşlar. Bununda bakteriyel enfeksiyona benzer LPS ile indüklenmiş artmış edinsel immün yanıta benzer olduğunu kanıtlamışlar.

Edinsel immün yanıtın hafızası vardır, mesela bir bakteriyle enfekte olduktan sonra vücudunuz savunma mekanizması olarak alarm halindedir ve yeni bakteri atağına karşı bu hafıza sayesinde daha hızlı yanıt verebilir.

Western Tip (yüksek yağ, yüksek şeker, yüksek kalori) diyetle beslenen farede bu süreç bir bakteri tarafından değil de sağlıksız beslenmeden tetiklenmiş durumda! Evet yanlış duymadınız. Sağlıksız beslenmek bu kadar tehlikeli.

Araştırmacıların Spekülasyonları

Genetik ve yaşam faktörleri enflamatuvar hastalıklara sebep olmaktadır. Sağlıksız yaşam stili, az egzersiz, yanlış beslenme, çevresel faktörler kardiyovasküler hastalıkları ve diğer kronik enflamatuvar hastalıkları artırmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre, Western Tip diyet potansiyel olarak zarar veren monositlerin transkripsiyonel ve genetik olarak programlanmasıyla granülosit monosit prekürsörlerini artırmaktadır. Çeşitli epigenetik mekanizmalarla ve transkriptomik değişikliklerle enflamasyon şiddetlenmektedir.

Dolayısıyla sağlıklı yiyecek yemek, bağışıklık sistemimizi zinde tutmak ve dolayısıyla sağlıklı olmak demek!

Kaynaklar

Christ, A., Günther, P., Lauterbach, M. A., Duewell, P., Biswas, D., Pelka, K., … & Klee, K. (2018). Western diet triggers NLRP3-dependent innate immune reprogramming. Cell172(1), 162-175.

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*