Uygulamalarda Neden İlişki Arıyoruz?

Uygulamalarda Neden İlişki Arıyoruz

Uygulamalarda Neden İlişki Arıyoruz?

Herkes, birçok kişinin “takılma” ya da “partner” aramak için Tinder gibi uygulamaları kullandığını bilir. İnsanların cinsel davranışları yıllardan beri değişmekte. Hayatımızda henüz çok da yeni olmayan internetin ve en önemlisi de akıllı telefonların insanların davranışları üzerinde etkisi yadsınamaz.

Üniversite öğrencileriyle yapılan bir çalışmada (Carpenter ve McEwan, 2016), öğrencilerin Tinder veya buna benzer uygulamalarında motivasyonlarının ilk üç nedeni sırasıyla (1) eğlence, (2) tanışma ve (3) seks olarak bulunmuştur. Carpenter’ın bu çalışmasında erkekler Tinder’ı kadınlara göre seks için daha fazla kullanmaya eğilimliler.

Amsterdam Üniversitesi’nde Sumter ve arkadaşlarının 18-30 yaş arasındaki yetişkinlerle yaptıkları bir çalışmada, bireylerin Tinder uygulamasındaki motivasyonlarının nedenlerini sorgulamışlar. Çalışmanın sonuçları ise şaşırtıcı.

Tinder Daha Çok Aşk ve Günü Birlik İlişkiler İçin Kullanılıyor.

Çalışmaya göre erkek Tinder kullanıcıları, kadın Tinder kullanıcılara göre günü birlik ilişkleri daha çok tercih ediyor. Araştırmacılar bu bulguyu literatürdeki erkeklerin genel olarak seks açısından daha müsamahakâr tavırlarına ve interneti potansiyel olarak seks için daha fazla kullanmalarına bağlıyorlar. Bir diğer bulgu ise aşk ve günü birlik ilişkiler motivasyonları yaş arttıkça güçleniyor. Çalışmacılar bunu şu şekilde açıklıyorlar: Yaşa bağlı aşk ile ilgili gelişimsel değişiklikler insanların ilişkilerinde neyi önemli bulduğunu yansıtıyor. Yaş arttıkça yetişkinlerde fiziksel (tutku vb) ve psikososyal ihtiyaçlarda (samimiyet vb) artma gözleniyor.

Tinder’ı Kişiler Kendini Daha İyi Hissetmek İçin Kullanıyor.

Herkes kendini daha iyi hissetmek ve toplum tarafından beğenilmek ister. Tinder kullanan kişiler özellikle kendi fiziksel görünümleri ve ilgileriyle ilgili pozitif geri-bildirim almak için Tinder’dalar. Bu davranışta, özellikle başkaları tarafından fiziksel özelliklerin beğenilmesi için doğrulanmak, bayanlar için erkeklerden daha fazla önemli.

Çalışmanın önemi bu noktada Tinder kullanıcılarının romantik ilişkiler ve cinsel ihtiyaçlarını, uygulamaları kullanarak nasıl yönettikleriyle ilgili. Tinder’ın kişileri, birbiriyle tanışması ve iletişim kurması konusunda yönlendirmesi bireylerin cinsel davranışlarını etkiliyor.  Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle, online tanışma ile ilgili uygulamaların geleneksel tanışma yöntemlerinin sonunu getirebileceği bir gerçek halini alabilir. Elbette bu ortamlarda kötü niyetli kişilerin olabileceğini unutmamalı ve adımlarımızı bilinçli atmalıyız.

Kaynaklar

Carpenter, C. J., & McEwan, B. (2016). The players of micro-dating: Individual and gender differences in goal orientations toward micro-dating apps. First Monday, 21(5).

Sumter, S. R., Vandenbosch, L., & Ligtenberg, L. (2017). Love me Tinder: Untangling emerging adults’ motivations for using the dating application Tinder. Telematics and Informatics, 34(1), 67-78.

 

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*