Kakao Tip 2 Diyabet’in Başlamasını Geciktirebilir Mi?

Kakao Tip 2 Diyabet'in Başlamasını Geciktirebilir Mi?

Biri size kakaonun içindeki bazı maddelerin tip 2 diyabetin etkilerini düzeltebileceğini söylese ne derdiniz?

Gülmenin ya da kahkaha atmanın sırası henüz değil. Haziran 2017’de The Journal of Nutritional Biochemistry adlı dergide yayınlanan bu çalışma bazı bildiğimiz gerçekleri unutturacak ilginç bilgiler sunuyor.

Tip 2 Diyabet’te fonksiyonel β hücrelerinin kütlesinde azalma görülür. Bu yüzden β hücrelerinin fonksiyonlarını artırmaya ya da korumaya yönelik stratejiler Tip 2 Diyabet’li hastaların yaşam kalitelerini artırabilir. Kakaonun içinde bulunan flavanol adlı moleküllerin β hücreleri fonksiyonuna yararlı etkilerini gösteren ilginç bir bilimsel çalışmaya götürüyoruz şimdi sizleri.

Çalışmanın İlginç Sonuçları

Araştırmacılar, kakao monomerleriyle β hücrelerini kültive ettikten sonra antioksidan genlerin ifadesinde ve mitokondriyel biyogenezinde artış gözlemliyorlar. Aynı zamanda, kakao monomerleriyle β hücrelerinin kültivasyonunun mitokondriyel fonksiyonu düzelterek ve hücrelerin enerji kaynağı olan ATP’yi artırarak insülin sekresyonunu artırıyor. Bu veri ise literatürde kakao monomeric katehinlerin, β hücrelerinde insülin sekresyonunu artırdığını gösteren ilk bulgu.

Ancak, araştırmacılar tüm kakao özütü (monomerik fraksiyonu da içeriyor) ile β hücrelerini kültive ettiğinde insülin sekresyonunun azaldığını görüyorlar. Bunun sebebi ise tüm kakao özütünün yüksek içerikte oligomer ve polimer içermesi. Bu oligomer ve polimerler insülin sekresyonunu ve monomerik fraksiyonun etkisini azaltıyorlar.

Çalışma Neden Heyecan Verici?

Çünkü monomerik fraksiyon, β hücrelerinde büyük ölçüde biyoaktiviteye sahip. Bunun anlamı ise şu: Bu molekülleri canlı içinde test etmek aktiviteleri fazla olduğu için daha kolay. Ancak in vivo deneylerle bu etkinin aydınlatılması gerekli. Aynı zamanda, Tip 2 diyabetteki fonksiyonel β hücre kütlesinin azalması, monomerik fraksiyonları kullanarak diyabet tedavisinde, adacık transplantasyonu ya da insülin terapisinden öte yeni bir strateji olabilir.

Bu açıdan bakıldığında, içinde şekerce zengin çikolata barlarını yemekten öte, kakaonun içindeki yeni bir molekülün diyabet için yeni tedavi umudu olabileceğine dair ekip büyük ipuçları elde etmiş gözüküyor.

İleri Okuma: Tip 2 Diyabet İlacı Metformin Pankreas Kanseri Progresyonunu Azaltıyor.

Kaynaklar

Rowley, T. J., Bitner, B. F., Ray, J. D., Lathen, D. R., Smithson, A. T., Dallon, B. W., … & Goodrich, K. M. (2017). Monomeric cocoa catechins enhance β-cell function by increasing mitochondrial respiration. The Journal of Nutritional Biochemistry.

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*