Bipolar Bozukluk veya Epilepsi İlacı Kanseri Önleyebilir Mi?

Valproik asit, bipolar bozukluk ve epilepside kullanılan bir ilacın etken maddesidir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar bu ilacın olduğundan daha fazla kullanım potansiyeli olabileceğini göstermekte.

Valproik Asit Sınıf I Histon Deasetilaz İnhibitörüdür. Peki bunun ne önemi var diyebilirsiniz. Gelin hep beraber son zamanlardaki yayınlara bakarak ilacın potansiyel işllevlerini açıklayalım.

Histon Deasetilaz İnhibötürü Ne İşe Yarar?

Histon deasetilaz inhibitörleri DNA tamirini engelleyerek, gen ifadesini değiştirirler ve proteinlerde post-translasyonel modifikasyonlara sebep olurlar. Aynı zamanda, kanser hücrelerinin proliferasyonunu durdururlar, programlanmış hücre ölümünü (=apoptoz) stimüle ederler. Bu sayede kanser hücresi büyüme ve yayılmasını durdurur.

Şimdi sadece 2018’de valproik asit ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalardan bahsedeceğiz.

1- Sulfasalazine ve Valproik Asit İnsan Glioblastoma Hücre Ölümünü Hücre İçi Oksidatif Yanıtta Değişimle Artırıyor.

Glioblastoma agresif ve malignant olan ve çok yaygın gözlenen bir beyin tümörüdür. Araştırmacılar bu çalışmada

sulfasalazine ve valproik asidin kombine edilmesiyle oluşan tedavinin glioblastom hücreleri üzerine etkilerine bakmışlar. İlginç bir şekilde, valproik asit ve sulfasalazine tabi tutulmuş glioblastom tumör hücrelerinde ölüm ve çoğalmalarında azalma gözlemlenmiş.

2- Valproik Asit Meme Kanseri Kök Hücrelerinde Apoptozu İndüklüyor.

Kanser kök hücreleri kemoterapiye direnen tümör hücrelerinin köken aldığı ve tümör oluşumunu yeniden artırarak metastaza sepeb olabilen hücrelerdir. Araştırmacılar bu çalışmada valproik asidin meme kanseri kök hücrelerinde sitotoksik ve apoptotik aktivitesine bakmışlar. Sonuçlara göre Valproik asit, meme kanseri kök hücrelerinde apoptozu indükleyen sitotoksik bir etkiye sahip.

3- Valproik Asit Mesane Kanseri Hücrelerini Öldürüyor.

Bu ilacın ilginçliği daha bitmedi. Araştırmacılar yapılan bu çalışmada melatonin ve valproik asidin kombinasyonunun mesane kanseri hücreleri üzerinde etkilerine bakmışlar. UC3 tibi mesane kanser hücreleri kombine terapide mesane kanseri hücrelerinde büyüme inhibisyonunu apoptoz ve nekroz yolaklarıyla (=ücre ölümü yolakları) göstermiş.

Kimbilir belki de ileride antipsikotik ilaçları kanser terapisinde aktif olarak ileride kullanabileceğiz. Bu açıdan baktığımızda, gerçekten de umut vaat eden bilimsel gelişmeler görmek sevindirici.

Kaynaklar

Aztopal, N., Erkisa, M., Erturk, E., Ulukaya, E., Tokullugil, A. H., & Ari, F. (2018). Valproic acid, a histone deacetylase inhibitor, induces apoptosis in breast cancer stem cells. Chemico-biological interactions, 280, 51-58.
Garcia, C. G., Kahn, S. A., Geraldo, L. H. M., Romano, I., Domith, I., e Silva, D. C. L., … & Romão, L. F. (2018). Combination Therapy with Sulfasalazine and Valproic Acid Promotes Human Glioblastoma Cell Death Through Imbalance of the Intracellular Oxidative Response. Molecular neurobiology, 1-18.
Liu, S., Liang, B., Jia, H., Jiao, Y., Pang, Z., & Huang, Y. (2017). Evaluation of cell death pathways initiated by antitumor drugs melatonin and valproic acid in bladder cancer cells. FEBS open bio.
Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*