Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Yazmalı Mıyım?

 

 

Üniversite sınavına gireceksiniz. Hayalinizde moleküler biyoloji ve genetik bölümünü yazmak var. Bu konuda en doğru kararı siz vereceksiniz. Ancak bölüm ne yapar biraz tanımakta fayda var.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü nedir?

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, temel bilimlerden sağlık bilimlerinin mutfağı diyebiliriz. Temelde moleküler biyoloji ve genetik araştırmacıları bilimsel bir probleme çözüm arayarak bilimsel yayınlar aracılığıyla literatüre katkıda bulunurlar. Aslında tıbbi bilimlerle temel bilimlerin kesişimi denilebilir. Bulunan yeni moleküller, ilaçlar, tanı ve tedavi metotları aslında çoğunlukla bir moleküler biyolog ve genetikçinin araştırmaları aracılığıyla olmuştur. Aslında temel anlamda moleküler biyoloji ve genetik bölümünde yapılan araştırmalarla bilimsel sorunlara çözüm aranır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Hangi Alanları Kapsar?

Aslında bunun kesin bir tanımı yoktur. İmmunoloji, Kanser, Viroloji, Mikrobiyoloji, Sinirbilim, Evrim, Kök Hücre vb kısaca temel bilimlerle ilgili herhangi bir alanda moleküler biyoloji ve genetikte çalışılabilir. Lisans eğitimi sırasında, bilimsel konular hakkında pratik temel laboratuvar eğitimi ve teorik alınan eğitimlerle biyolojik süreçler hakkında öğrencilerin bilgi sahibi olması sağlanır.

Mezunlar Hangi Sektörlerde Çalışıyor?

Bu soru aslında Türkiye şartlarında cevaplanması kolay olmayan bir soru. Endüstride klinik araştırma şirketlerinde saha koordinatörü, klinik araştırma uzmanı, study start up vb pozisyonlarda çalışabiliyorlar. Özellikle ilaç firmalarında güzel maaşlar alınabilir, ancak buralara girmenin zor olduğu, aynı zamanda iyi bir network ve lisans döneminde iyi yerlerde yapılacak stajlarla bu olasılığın artırabileceğini göz önünde bulundurmak gerek.

Bunun haricinde sektörde genetik tanı merkezleri, tüp bebek merkezleri ve laboratuvarlarda çalışabiliyorlar.

Mezunların çoğu ise kariyerine yüksek lisans ve doktora yaparak devam ediyor. Ancak akademik olarak ilerlemek için güzel projelerde çalışmanın, yüksek not ortalamasının ve bitmek bilmeyen ve ulaşılması zor olan bursların peşinden koşmanın gerekliliğini göz ardı etmemek gerek. Ancak hayatta hiçbir şey kolay değil.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Seçmeli Miyim?

Tıp hekimleri literatürü çok iyi bilmiyor, son çalışmaları ve son tedavi yöntemlerini ancak kongrelerden öğrenebiliyor. Bunun önemli sebeplerinden biri de tıpta eğitim dilinin Türkçe olması ve verilen temel bilimlerdeki eğitim eksikliği (literatür tarama ve makale, proje yazma eksikliği vb). Moleküler biyoloji ve genetiğe ise verilen proje desteği çok az. Eğer gerçekten araştırma merakınız varsa, moleküler biyoloji ve genetik doğru seçim olabilir. Ama bu yolda ailenizin ekonomik durumunun çok iyi olması size büyük bir avantaj sağlayacak. Çünkü stajlar, yurtdışı araştırmaları siz henüz lisanstayken peşine düşülmesi gereken süreçler.Eğer puanınız yetiyorsa tıptan araştırmacı olup, kendinizi yenileyerek bilimsel araştırmalara katılmak daha doğru gibi gelebilir. Ama moleküler biyoloji ve genetik medikal süreçlerin temeli olduğu için en önemli bölümlerdendir (Bknz: Nobel ödülleri alan kişiler).

Sonuç olarak bölüm güzel bir bölümdür, hayat insanın kendini yenilediği içsel bir yolculuktur ancak süreç dikenli bir yoldur.

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*