İş Dünyasında Zirveye Giden Yol

Marshall Goldsmith’in İş Dünyasında Zirveye Giden Yol Başarılı Olmak için Değiştirmeniz Gereken 20 Alışkanlık isimli kitabının incelemesini sizlere sunuyoruz.

Arka Kapak Yazısı

Farz edin ki 95 yaşındasınız ve ölüm döşeğindesiniz. Son nefesinizi vermeden önce, size büyük bir hediye veriliyor. Zamanda geriye yolculuk yapabilme yeteneği, şu an bu satırları okumakta olan kişiyle konuşabilme şansı, iş yaşamında daha başarılı olması ve daha iyi bir hayat sürmesi için ona yardımcı olabilme şansı. 95 yaşında sizi hayatta nelerin olup olmadığını artık anlamışsınızdır. Bu bilge “ihtiyar siz”in, bu satırları okumakta olan “siz”e tavsiyeleri neler olurdu?

Acele etmeyin ve soruyu iki açıdan cevaplayın: kişisel tavsiyeler ve mesleki tavsiyeler. Bir kağıda, “ihtiyar siz”in “genç siz”e söyleyeceği özetleyen kelimeleri karalayın.

Bu kelimeleri yazdınız mı gerisi kolay. “Zirveye Giden Yolu” tanımladınız bile. Şimdi sıra bu kitabın sayfalarını karıştırıp tüm bu yazdığınız şeyleri nasıl hayata geçireceğinizi öğrenmekte.

Öncelikle kitapta iş yaşamında başarılı olmamız için değiştirilmesi gereken alışkanlıklardan bahsediliyor. Bu 20 alışkanlıklar:

1- Zafer Takıntısı

2-Gereğinden fazla yorum yapmak

3- Yargılamak

4-Yıkıcı yorumlar yapmak

5-Söze hayır, fakat veya halbuki ile başlamak

6-Dünyaya ne kadar akıllı olduğumuzu haykırmak

7- Sinirliyken konuşmak

8- Olumsuzluk tutumu

9- Başkalarından bilgi esirgemek tutumu

10- Karşımızdakini hakettiği şekilde takdir etmemek

11- Hak ettiğimiz itibara sahip olduğumuzu iddia etmek

12-Bahaneler uydurmak

13-Geçmişe takılıp kalmak

14-Adam tutmak

15- Pişmanlığı dile getirmekten çekinmek

16-Dinlememek

17- Karşımızdakine duyduğumuz minnettarlığı ifade etmemek

18- Elçiye zeval vermek

19- Sorumluluğu başkasına yüklemek

20- Aşırı derecede kendin olma isteği

Marshall Godsmith kitabında başarıya ulaşmak için değiştirmemiz gereken bu alışkanlıklardan nasıl kurtulabileceğimizi çeşitli vakalar ve örneklerle destekliyor ve bize en iyi olma yönündeki engelleri nasıl aşacağımızı anlatıyor.

Eğer daha fazlasını merak ediyorsanız, MediaCat yayınlarından çıkan bu kitabı D&R ve diğer tüm seçkin kitabevlerinde bulabilirsiniz.

İyi okumalar!

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*