Para Mutluluğu Satın Alabilir Mi?

Paranın mutluluğu satın alıp alamayacağı bir çok kişinin ilgisini çekmiştir ve bu konu araştırmalarda da yankı bulmuştur. Kimimiz parasız mutluluk olmaz dese ya da kimimiz para ile mutluluğun ilgisi olmadığını düşünse de, gelin hep beraber bilimsel araştırmalar para ve mutluluk arasında nasıl bulgular sunuyor, irdeleyelim.

Para Mutluluğu Ancak Harcama Kişiliğimizle Eşleştiğinde Satın Alıyor.

Matz, Gladstone ve Stillwell (2016) yaptıkları bir çalışmada, 625 bireyin 76,000 banka işlemi verisini inceleyerek, para harcama davranışları ve tatminkarlıkları arasındaki ilişkiye bakıyor.  Sonuçlara göre ise, bireylerin mutluluğu kendi psikolojik karakterleriyle eşleşen harcama yapmasıyla artıyor. Bu çalışma, daha önce yapılan ve deneyimlerimize harcadığımız paranın ürünlere harcadığımız paradan daha fazla mutluluk vermesi bulgusunu ise çürütebilecek cinsten. Ancak bu yeni çalışmanın anlamlı olabilmesi için, araştırmacılar, özellikle düşük geliri olan bireylerin de harcama davranışlarına bakılması gerektiğini belirtiyorlar. Sonuç olarak bu çalışma, para harcamanın genel anlamda bir bireyi mutlu ya da diğerini mutsuz edebileceğini, ancak bu harcama davranışının kişiliğimizle eşleşen bir ürünü aldığımızda ya da yapmayı sevdiğimiz bir işe paramızı harcadığımızda, bize mutluluk verdiğini bilimsel olarak kanıtlıyorlar.

Para Mutlu Olmamızda İnsanların Düşündüğünden Daha Az Önemli

Aknin, Norton ve Dunn (2009) çalışmasında ise, bireylerin gelirlerine göre kendi mutlulukları ve diğerlerinin mutluluklarını raporlamaları söylenmiş. Çalışmanın sonuçlarına göre bireyler kazandıkları para arttıkça, daha mutlu olacaklarını düşünüyorlar ve kazandıkları para azaldıkça daha az mutlu olacaklarına inanıyorlar. Özellikle, katılımcılar ortalama gelirden daha az para kazanmanın büyük ölçüde mutluluklarını azaltacağı düşüncesindeler. Ancak, araştırmacılar bu düşüncenin yanlış bir illüzyondan ibaret olduğunu söylemekteler. Çalışmada, parayı mutluluk için sadece tek odak noktası görmenin, ve para ile erişilen bir çok şeyin, insanların hedeflerinin önünde engel teşkil edeceğinden bahsediliyor.

Zengin olmak, çok para sahibi olmak gerçekten hayallerimizi süslese de, hayatımızdaki mutluluk için çok da yer kaplamıyor. Sonuç olarak, bize mutluluk veren, bir araç olarak parayı sevdiğimiz işlerde harcamamız ya da parayı gözümüzde çok büyütmemiz.

Bizim de bir önerimiz var! Paranın hayatımızdaki hedeflerimize ulaşmamızda engel olmasına fırsat vermeden, mutlu olmayı bilerek, hayallerimize ulaşmaya çabalamalıyız. Elbette para önemlidir, ancak sevgi, paylaşma ve mutluluk bizim mental olarak iyi olmamızı sağlayan duygulardır.

Kaynaklar

Aknin, L. B., Norton, M. I., & Dunn, E. W. (2009). From wealth to well-being? Money matters, but less than people think. The Journal of positive psychology4(6), 523-527.

Matz, S. C., Gladstone, J. J., & Stillwell, D. (2016). Money buys happiness when spending fits our personality. Psychological science27(5), 715-725.

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*