Severek Dinlenilen Müziğin Anlık Anksiyete ve Rahatlama Düzeylerine Etkisi

ÖZET

Müzik terapisi, bireyler arasındaki kaygıyı gidermek için birçok araştırmacı tarafından çalışılmıştır. Ancak, Türk halk müziğinin, en fazla veya en az tercih edilen müzik seçimlerini dinleyen gruplarda anlık kaygı ve rahatlama üzerindeki potansiyel rolü araştırılmamıştır. Bu araştırmada, müzikal tercihin klasik, rock ve türk halk müziğinde bireylerin anlık kaygısını ve rahatlamasını değiştirip değiştirmediğini gözlemlenmiştir. Bunu yapmak için, 19 ve 66 yaşları arasında değişen 84 (56 kadın ve 28 erkek) katılımcı, farklı müzik türlerinden en çok tercih edilen veya en az tercih edilen müziklere maruz bırakılmıştır. Ayrıca, eşleştirilmiş örneklem t-testi ile önceki ve sonraki anksiyete ve rahatlama verileri karşılaştırılmıştır. En çok tercih edilen seçim olarak türkü dinleyenlerde kaygı ve rahatlama düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma saptanmıştır. Ayrıca, türkü grubundaki bireylerdeki bu rahatlama nabız ölçümleri ile teyit edilmiştir. Müzik terapisinin, anlık kaygı düzeylerini azaltarak kendini anlamaya katkıda bulunabileceği ve rahatlamaya yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda, severek dinlenilen müzik türlerinden psikopatolojilerin önlenmesinde faydalanılabilir.

ABSTRACT

Music therapy is used to relieve anxiety among individuals was studied by several researchers. However, no research investigated potential role of Turkish folk music on state anxiety and relaxations in groups who listened their most or least preferred musical selections. In the present report, we seek to observe whether musical preference alters state anxiety and relaxations in classical, rock and Turkish folk music. To perform this, 84 individuals (56 females and 28 males) age ranged between 19 and 66 were exposed to their most preferred or least preferred music from the different musical genre. We furthermore compared values that we gathered from state portion of STAI, blood pressure instrument and our developed scale named as pre-postform before and after using paired sample t-test. We found statistically significant reduction in anxiety and relaxation levels in people who listened türkü as their most preferred selection. In addition, relaxation of individuals in türkü group was confirmed with pre-post forms and blood pressure records.  We conclude that music therapy may contribute to self-understanding by reducing state anxiety levels and helps to relax. Futrhermore, it can be used in the prevention of psychopathologies.

 

 

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*