“İyi Huylu” Kolesterol Gerçekten de “Kötü” Olabilir

Kolesterol

İyi huylu kolesterol hakkında şimdiye kadar bildiğiniz bazı gerçekleri unutun. Genelde doktorlar tarafından bize söylenen “iyi huylu” kolesterol (yüksek yoğunluklu lipoprotein) denen ve HDL olarak adlandırılan kolesterol tipi hakkında endişelenmememiz gerektiği söylenir. Ancak Kopenhag Üniversitesi’nden Dr.  Børge G. Nordestgaard ve ekibinin yaptığı çalışma yüksek HDL seviyesine sahip bayan ve erkeklerde ölüm oranları daha fazla.

İyi Huylu Kolesterol: Azı da Zarar Çoğu da Zarar

2017’de European Heart Journal’da yayınlanan bu çalışma iyi huylu kolesterol olan HDL’nin çok yüksek düzeylerinin erkek ve bayanlarda herhangi bir nedene bağlı ölümlerle ilişkisini test ediyor. Çalışmaya toplam 52 268 erkek ve 64 240 bayan katılıyor. Katılımcılar ortalama 6 yıl izlendikten sonra ölüm oranları, nedenleri ve diğer etkenlerden elde edilen veriler analiz ediliyor.

Çalışmanın sonuçlarına göre erkek ve bayan Danimarkalı populasyonda düşük ve yüksek HDL kolesterol seviyeleri ile tüm sebeplere bağlı ölümler ilişkilendiriliyor. Erkeklerde gözlemlenen çok yüksek HDL kolesterol düzeylerinin yüksek ölümlerle ilişkisi ayrıca çalışmada bildiriliyor.

HDL Kolesterolü ve Bir Sebebe Bağlı Ölümler (Kanser, Kardiyovasküler vb)

Daha düşük HDL kolesterolüne sahip erkek ve bayanlarda kanserden ölüm oranı daha fazla gözlemleniyor. Yine benzer şekilde, iskemi ve miyokard infarktüsünde yüksek risk grubunu düşük HDL düzeyine sahip kişiler oluşturuyor. Ancak HDL’nin çok yüksek olması kardiyovasküler hastalıklar için risk değil. 

Öyleyse Neden HDL Azlığı ve Fazlılığı Ölüm Oranlarıyla İlişkilendirilmiş?

Araştırmacılar çok yüksek HDL düzeylerinin daha çok ölüm oranlarıyla ilişkilendirilmesini genetik varyantlara bağlıyorlar. CETP, ABCA1, LIPC ve SCARB1 gibi genetik varyantların HDL düzeyleri ve koroner kalp hastalıkları ile ilişkisi bilinmektedir. Çalışmada çok yüksek HDL düzeylerinin ölüm oranlarının fazlalığıyla ilişkisini bildirmesi özellikle çok yüksek düzeyde HDL sonuçları olan hastalarda düşürmeye yönelik adımların atılması için önlem olabilir. Ancak çalışmada kullanılan beyaz Danimarkalı popülasyonu bu hipotezin doğrulanabilmesi için diğer ırklarda da test edilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Sonuç olarak, çok yüksek düzeylerde HDL kolesterolü zararlı olabilir.

Kaynaklar

Madsen, C. M., Varbo, A., & Nordestgaard, B. G. (2017). Extreme high high-density lipoprotein cholesterol is paradoxically associated with high mortality in men and women: two prospective cohort studies. European Heart Journal, ehx163.

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*