Sağlıklı Obezite, Sağlıklı Obezler

Obezite genel anlamda sağlıkla ilgili risk faktörleriyle ilişkilendirilmekte ve bu risk faktörleri sonucu ölüm oranları artabilmektedir. Bu yüzden doktora gittiğimizde doktorlar, bizi bir diyetisyene yönlendirerek kilo kaybetmemizi ve dolayısıyla sağlıklı bir yaşama adım atmamızı isterler.

Son zamanlarda, metabolik olarak sağlıklı obezite ilgi çeken bir konu haline gelmiştir. Mayıs 2018’de Clinical Obesity adlı tıp dergisi tarafından kabul edilen çalışma Kanada’nın York Üniversitesi’nde Dr. Ardern ve ekibi tarafından gerçekleştirilmiş. Çalışmanın asıl amacı ise obezite ile kardiyometabolik risk faktörleri arasındaki ilişkiyi bulmaktır.

Araştırmacıların sonuçları oldukça ilginç:

Metabolik risk faktörleri olmadığında obezite yüksek ölüm riski oluşturmamakta.

Bunun anlamı ise şu: Metabolik olarak sağlıklı obezite mortalite riskini artırmıyor, aksine bu bireylerin ölüm riski diğer sağlıklı bireyler gibi.

Daha öncesinde ne biliniyordu?

Metabolik olarak sağlıklı obezler, gerçekten de risk altındaydı. Bu çalışmanın sonuçları, önceki bulgulara tezat oluşturmaktadır.

Metabolik Risk Faktörleri Nelerdir?

Diyabet, dislipidemi, hipertansiyon ve pre-hipertansiyon metabolik olarak risk faktörlerini oluşturmakta. Yani bu risk faktörleri olmayıp, obez olan bireyler sağlıklı bireylerle aynı mortalite riskine sahip.

Orjinal çalışmayı bu linkten okuyabilirsiniz.

Kaynaklar

J. L. Kuk, M. Rotondi, X. Sui, S. N. Blair, C. I. Ardern. Individuals with obesity but no other metabolic risk factors are not at significantly elevated all-cause mortality risk in men and women. Clinical Obesity, 2018

 

 

 

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*