İnsülin Nasıl Keşfedildi?

İnsülinin keşfinden önce, diyabet korkulan ve ölümcül bir hastalıktı. Ekim 1920’de, Toronto, Kanada’da, Dr. Frederick Banting, pankreasa beslenme akışını kesmek amacıyla pankreatik kanalları bağlamak istiyordu. Sonuç olarak, pankreasın antidiyabetik salgıya sahip olan hücreleri, pankreasa zarar vermeden elde edilebilecekti.

1921’in başlarında, Banting bu fikrini  diyabetin öncül figürlerinden Toronto Üniversitesi’nde profesör John Macleod ile paylaştı. Banting, fikrinin denenmesi konusunda profesör Mecleod’a karşı ısrarcıydı. Sonrasında, Mecleod, Banting’e labaratuvarını minimum ekipmanla açarak 10 tane köpek verdi. Banting aynı zamanda asistan olarak tıp öğrencisi Charles Best ile çalıştı. Ve deneyler 1921’in yazında başladı.

Deneyler Başlarken…

Banting ve Best bir köpeğin pankreasını çıkararak deneylere başladı. Sonuçlar aşağıdaki şekildeydi;

  • Köpeğin kan şekeri yükseldi.
  • Köpek susadı, çok fazla su içti ve daha sık idrara çıktı.
  • Günden güne güçsüzleşti.

Sonunda köpekte diyabet gelişti.

Bir diğer köpekle yapılan deneyde ise, Banting ve Best pankreasa operasyon uygulayarak bağladı ve pankreası dejenere yapabilmek için pankreasa besin akışını engelledi. Daha sonra, pankreası çıkarıp, su ve tuz içinde parçalara ayrılmış pankreası dondurdular. Ardından filtreleyip, isletin adı verilen birleşen özütünü çıkardılar.

Bu özütü, diyabetik köpeğe enjekte ettikten sonra, köpeğin kan şekeri düştü, daha sağlıklı ve güçlü gözüktü. Köpeğe bir kaç enjeksiyon verildikten sonra, köpeğin diyabetle ilişkili semptomları azaldı.

Bu deneyden etkilenen Mecleod, pankreatik özütün gerçekten çalıştığını anlamak için yeni deneylere girişti.

Deneyler Devam Ediyor…

Banting ve Best daha sonra daha fazla özüt alabilecekleri sığır pankreasından özütü izole ettiler. Bu özütle daha fazla diyabetik köpeği hayatta tuttular.

1921’in sonlarında biyokimyacı Bertram Collip’in de ekiplerine katılmasıyla, insülinin saf olarak elde edilmesi için uğraştılar.

İnsülinin İnsanlar Üzerinde Test Edilmesi…

Araştırma ekibi özütü insanlar üzerinde test etmek için sabırsızlanıyordu. İlk olarak kendi üzerlerinde test etmeye başladılar. Özütü kendilerine enjekte ettikten sonra güçsüz ve yorgun hissetmelerine rağmen, özüt kendilerine zarar vermedi.

Ocak 1922’de Toronto Kanada’da 14 yaşındaki bir erkek çocuğu Leonard Thompson, insülin test edilen ilk insan oldu. Ölmeye çok yaklaşan Leonard, insülin aldıktan sonra, tekrar iyileşmeye başladı.

Ve Nobel Ödülü Gelir!

1923’te Nobel ödül komitesi Mecleod ve Banting’i Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’ne layık gördü.

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*