Bazı Antioksidanlar Farede Malign Melanom Metastazını Artırıyor

Antioksidanlar Farede Malign Melanom Metastazını Artırıyor

Antioksidanların gıda takviyesi olarak reklamlarının yapıldığını, ve yediğimiz yiyeceklerde de bolca olduğunu biliyoruz. Kansere karşı koruma için kullanılabilen bazı antioksidanlarla yapılan bir klinik çalışmanın bu argümanı desteklemediğini daha önce yazmıştık. 2015’te Science Translational Medicine adlı bilimsel dergide yayınlanan çalışmada antioksidanların ve glutatyon sisteminin malign melanom progresyonunda daha önce bilinmeyen rolünü ortaya çıkarıyor.

N-Asetilsistein’in Melanom Progresyonu Üzerine Etkisi

Araştırmacılar antioksidan takviyesinin malign melanom üzerine etkisini araştırmak için N-Asetilsistein’i BPT farelerin (bu farelerde melanosit spesifik BRAF V600E mutasyonu ifadesi ve PTEN inaktivasyonu var, ayrıntılı bilgi için bu makaleyi inceleyebilrsiniz) içme suyuna karıştırıyor. Ancak BPT farelere N-Asetilsistein verilmesi, birincil tümörlerin yapısı ve büyüklüğüne etki etmiyor. Sürpriz bir şekilde, N-Asetilsistein lenf nodu metastazlarını iki katına çıkarıyor ve akciğer metastazlarını daha az oranda artırıyor. Ki-67 prolifere olan hücre miktarı ile analize göre N-Asetilsistein’in veridiği gruptaki farelerdeki lenf nodu metastazının fazla olmasının sebebinin hücre proliferasyonuyla ilişkisi yok.

N-Asetilsistein’in ve Trolox’un (Vitamin E Analoğu) İnsan Melanom Hücre Kültürlerindeki Etkisi

N-Asetilsistein insan melanom hücre kültüründe tıpkı farede gösterildiği gibi proliferasyonu etkilemiyor, ama onların hücre göçü ve invazif özelliklerini artırıyor. Bu olgu, bir vitamin E analoğu olan Trolox’ta da benzer şekilde bulunuyor. Bu etkinin oluşabilmesi ise glutatyon sentezinin gerekli olduğu ve RhoA aktivasyonu ile ilişkili olabileceği gösteriliyor.

Çalışmanın Önemi

Literatürde antioksidanların başka kanser hücrelerinde hücre göçünü ve invazyonunu önleyebileceğine dair çalışmalar olsa da, bazı antioksidanlar özellikle kanser hücrelerinin metastazına katkı sağlayabilir. Araştırmacıların sonuçlarına göre N-Asetilsistein takviyesi malign melanom metastazını artırabilir. Bu açıdan bakıldığında kanser hastalarının antioksidan takviyelerini kullanırken dikkat etmesi gerekebilir.

Kaynaklar

Le Gal, K., Ibrahim, M. X., Wiel, C., Sayin, V. I., Akula, M. K., Karlsson, C., … & Bergo, M. O. (2015). Antioxidants can increase melanoma metastasis in mice. Science translational medicine, 7(308), 308re8-308re8.

 

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*