Kürk Mantolu Madonna

Muhakkak ki bütün insanların birer ruhu vardı, ama birçoğu bunun farkında değildi ve gene farkında olmadan geldikleri yere gideceklerdi. Bir ruh ancah bir benzerini bulduğu zaman ve bize, bizim aklımıza, hesaplarımıza danışmaya lüzüm bile görmeden, meydana çıkıyordu. Biz ancak o zaman sahiden yaşamaya, -ruhumuzla yaşamaya-, başlıyorduk. O zaman bütün tereddütler, hicaplar bir tarafa bırakılıyor, ruhlar birbiriyle kavuşmak için, her şeyi çiğneyerek, birbirine koşuyordu.

-Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali, Yapı Kredi Yayınları, Sayfa 87

Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna” isimli kısa romanı, Raif Efendi ile Maria Puder’in tutkulu aşkını, tuhaf rastlaşmaların üzerinde büyüterek okuyucuya aktarıyor. Bir resimden insana uzanan aşkın güzelliği, yitip giden yaşamın büyülü müziği eşliğinde okuyucuya yansıtılmış.

Kitabın gerek Berlin gerek Ankara’da geçen bölümleri büyülü ama gerçekçi olarak okura sunulmuş. Yapı Kredi Yayınları’nın Sabahattin Ali’nin Türkçe’sini sadeleştirmeden vermesi ise kitaba ayrı bir hava katmış.

Kitapta bir resim sergisindeki tabloya aşık olan adamın rastlaşmaları anlatılıyor. Kürk Mantolu Madonna’yı seyre dalan kahramanımız bir anda onunla karşılaşınca bir dizi macera içinde buluyor kendini. Yurtdışında yaşamış biri olarak Berlin havasını kitapta gördüğümü söyleyebilirim.

Herkesin okumasını tavsiye ettiğim Kürk Mantolu Madonna’da aşkın olanaksızlığını, yitip giden umutları, sevinçleri, kahkahaları ve hüzünleri yüreğinizin derinliklerinde hissedeceksiniz.

Kitabı D&R ve diğer tüm seçkin kitabevlerinden satın alabilirsiniz.

Keyifli Okumalar!

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*