Kalp Sağlığımız: Ateroskleroz Nedir?

Ateroskleroz plak denilen yapıların arterlerde birikmesiyle oluşan bir damar hastalığıdır. Arterler oksijence zengin kanı kalbe ve vücudun diğer merkezlerine götürürler. Plak denilen yapılar ise, yağ, kolesterol, kalsiyum gibi kanda bulunan moleküllerden oluşmaktadır. Zamanla damarlarda birikerek damarların daralmasına yol açan plaklar, kan akışını ve oksijence zengin kanın taşınmasını zorlaştırırlar. Ateroskleroz denilen bu süreçte hastalık kalp krizi, inme hatta ölüme dahi yol açabilir.

Ateroskleroz dünyadaki ölümlerin yaklaşık yarısından sorumludur ve vücuttaki kalp, beyin ve kol ve benzeri herhangi bir arterde oluşabilir. Sonuç olarak hangi arter etkilendiyse, farklı hastalıklar oluşabilmektedir. Örneğin kalpteki arterler etkilendiyse, bu ateroskleroz tipi koroner kalp hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Aterosklerozun sebebi bilinmemektedir. Ancak sigara öyküsü, yüksek tansiyon ve kanda yüksek düzeyde kolesterol ve trigliserit bulunan kişilerde ateroskleroz gelişmesi olasıdır.

Kaynaklar:

https://www.heart.org/en/health-topics/cholesterol/about-cholesterol/atherosclerosis

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Glasgow Üniversitesi'nde yüksek lisans yapmaktayım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, az çok keman çalabiliyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*