Osteoenflamatuvar Hastalıklarda Kemik Kaybına Adseverin Sebep Oluyor

Periodontitis adı verilen dişi destekleyen ve çevreleyen dokularda iltihaplanmaya sevep olan osteoimmün hastalık dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen ve kemik kaybına sebep olan bir rahatsızlıktır. Vücudumuzda bulunan adseverin adlı proteinin periodontitiste rolü olduğu Toronto Üniversitesi araştırmacıları tarafından kanıtlanmış bulunmakta.

Artritten bile daha yaygın olan periodontitis osteoporoz ya da osteoartrit gibi osteoimmün bir durumdur. Osteoenflamasyon sonucu oluşan daha büyük osteoklastlar (kemik hücreleri) kemilk yüzeyinde hasar oluşturarak dişteki kemiklerin kaybına sebep olmaktadır.

Osteoenflamasyon Neden Daha Büyük Kemik Hücreleri Oluşturmaktadır?

Adseverin isimli proteinin ekspresyonu yüzünden. Çünkü adseverin çok az hücre tarafından ifade olmakta. Adseverin oteoklastogenez ve osteoklast hücrelerindeki aktin hücre iskeleti organizasyonunda görev alarak kemik kaybına sebep oluyor. Araştırmacılar adseverin adlı proteini genetik olarak fareden sildiklerinde osteoklastlar tarafından kontrol edilen kemik kaybının azaldığını kanıtlamışlar. Aynı zamanda adseverin içermeyen osteoklastlar hücre kültüründe defektif osteoklastogeneze sebep olmuş.

Osteoklastogenez Nedir?

Osteoklastogenez kemik hücrelerinden osteoklastların monositler ve makrofajlardan farklılaşmasıdır. Normal kemik hücrelerinde kemik oluşumu ve kemik yıkımı birbiri içine geçmiş ve kemik modellemesini oluşturan hücresel süreçtir. Bu süreç içinde osteoblastlar ve osteoklastlar kemik modellemesinde aktif rol alır. Osteoklast hücreleri kemik yıkımında rol alır.

Çalışma Neden Önemli?

Adseverin proteinini hedefleyen ilaçlarla periodontitis ve diğer osteoenflamatuvar hastalıklar durdurulabilir ya da yavaşlatılabilir.

Kaynaklar

Jiang, H., Wang, Y., Viniegra, A., Sima, C., McCulloch, C. A., & Glogauer, M. (2015). Adseverin plays a role in osteoclast differentiation and periodontal disease-mediated bone loss. The FASEB Journal, 29(6), 2281-2291.

 

 

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*