Piroptoz (Pyroptosis) Nedir?

Piroptoz morfolojik ve mekanik olarak diğer hücre ölümlerinden farklıdır. Piroptozdaki en önemli süreç kaspaz-1 adlı enzimin hücre ölümü sürecini yönetmesidir. Kaspaz-1, apoptozda görevli değildir ve bunu da kaspaz-1 ifade etmeyen farelerde apoptoz süreçlerinde bozulmalar gözlenlenmemiştir. Yine benzer şekilde, apoptotik kaspazlardan kaspaz-3, kaspaz-6 ve kaspaz-8 piroptozda görevli değildir. Mitokondriyel integrite, sitokrom-c salınımı gibi apoptotik kaskadları aktive eden süreçler, piroptoz sırasında gözlemlenmez.

Pirotoz enflamatuvar programlanmış hücre ölümü yolağının çeşitli kaspazlar yardımıyla aktive edildiği süreçtir.

Bu enflamatuvar kaspazlar viral, fungal, protozoan ya da patojenleri kontrol etmek için konak tarafından kullanılır. IL1-beta ve IL-18 gibi enflamatuvar sitokinlerin hücreler tarafından salınmasıyla gerçekleşen piroptozda alermin denilen proteinler ve çeşitli moleküler yolaklar kullanılmaktadır.

Kaynaklar

Bergsbaken, T., Fink, S. L., & Cookson, B. T. (2009). Pyroptosis: host cell death and inflammation. Nature Reviews Microbiology, 7(2), 99.
Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

2 Comments

  1. wawww etkilendim ben de yurt dışında aziz sancarın çalışmalarına katılmak onun öğrencisi olmak istiyorum. Yaşım kaç olursa olsun bir kere bilimsel bir çalışmada bulunmak ve hizmet etmek istiyorum. Tebrik ediyorum başarılarını ve devam etmesini diliyorum.

  2. Merhaba, ben de İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisiyim. Proje için araştırma yaparken denk geldim ve İYTE mezunu bilim insanı olduğunuzu görmek çok mutlu ve motive etti. Umarım ben de böyle güzel çalışmalarda yer almayı başarabilirim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*