Vücutta İltihap Giderici ve Zayıflamaya Yardımcı Maddeler

Omega-3 Yağ Asitleri

Yeşil Çay

Zerdeçal

Kahve

Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri balık yağında bulunur. Peroksizom Proliferatör Tetikli Alıcılar anlamına gelen ve harekete geçirildiklerinde glikoz ve insülin, kolesterol ve iltihaplanma seviyelerini düşüren mekanizmalar işte tam da Omega-3 yağ asitleri alındığında aktive olmaktadır. Dolayısıyla balık yağı vücuttaki iltihaplanma seviyelerini düşürmektedir.

Günde üç kez yüz gramlık porsiyon halinde balık yemek ya da günde bir adet 2 gramlık balık yağı tebleti alarak omega-3 alınması önerilmektedir.

Yeşil Çay

Bir teoriye göre yeşil çayda bulunan katesin, yağları parçalamkta ve NFK-B üretimini engellemektedir. Araştırmalarda günde üç bardak içilen yeşil çayın kilo vermeye yardımcı olduğunu metabolizmayı hızlandırdığını ve üç ay içerisinde bel çevresini yüzde 5 azalttığını göstermiştir.

Zerdeçal

Aktif içeriği kurkumin olan zencefil benzeri bir bitki olarak zerdeçal, iltihapları azaltan PPAR üretimini artırmaktadır. Önerilen doz 1/8 çay kaşığıdır.

Kahve

Büyük bir antioksidan kaynağı olan kahve polifenol içerir. Polifenol düşük kalorili ve açlığı bastırmaya yardımcı bir maddedir.

EN BÜYÜK ZEHİR: ŞEKER

Kan şekerinin aniden yükselmesi haricinde bol miktarda şeker içeren yiyeceklerde bulunan yüksek kaloriler yakılmadığı takdirde yağ olarak depolanmaktadır.

Tatlandırıcılar ise beyin tarafından tanınmadığı için beynin doyum merkezi tarafından yok kabul edilirler, ve vücuda yan etkileri vardır.

Kaynak: Siz Diyettesiniz, Prof Dr. Mehmet Öz ve Prof. Dr. Michael Roizen

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*