Yoğurt Tüketimi Kolon Kanserini Önleyebilir

Yoğurt tüketimi kolon kanserini azaltabilir mi? International Journal of Immunopathology and Pharmacology isimli dergide yayınlanan bu çalışmaya göre yoğurtun, karsinojenez işlemi sırasında modifiye edilen mitoz ve apoptoz arasındaki dengeyi hücresel apoptozu artırarak etkileyeceğini göstermektedir. Yoğurtun diyet takviyesi, kolorektal karsinom gelişimi sırasında hücre proliferasyonunun veya apoptozun modüle edilmesinde rol oynayabilir.

Literatür Ne Diyor?

Kolorektal kanser, kanser ölümlerinin önemli bir nedenidir. Çoğu durumda, kolorektal kanserin adenomlardan geldiğine inanılır. Bu tümör, displaziden maligniteye kadar çeşitli aşamalardan geçer. Kolonik epitel, yüksek hücresel bölünme oranına sahip bir dokudur. Bu tür dokularda hücre proliferasyonu ve hücre ölümü arasındaki denge önemlidir. Kolonda apoptoz yalnızca hasarlı hücrelerin yok edilmesinden sorumlu olmayabilir, aynı zamanda doku homeostazına katkıda bulunabilir.

Kalın bağırsakta, lümenin içerikleriyle doğrudan temas, dokudaki farklılaşmayı ve apoptozu etkileyen gen ifadelerinin değişmesine neden olabilir. Kolorektal karsinogenezde proliferasyon, farklılaşma ve hücre ölümü önemlidir ve diyet kalın bağırsak tümörleri için önemli bir faktördür.

Araştırmacılar Ne Yapmışlar?

Araştırmacılar fareleri üç gruba ayırıyorlar. Birinci grup farelere 1,2 DMH adlı maddeyi enjekte ederek tümör oluşumu sağlıyorlar ve fareleri konvensiyonel dengeli diyetle besliyorlar. Diğer iki test grubuna ise karsinojen enjekte ediyorlar ve konvensiyonel dengeli diyet veriyorlar. Bunların birinde ise diyet yogur takviyesiyle desteklenmektte diğerinde ise santifüj edilmiş yogurdun üst kısmı (süpernatant) takviye edici olarak kullanılmaktadır.

Araştırmanın Bulguları Nelerdir?

Tümör grubunda ve yoğurt süpernatanı alan grupta ve 8 hafta DMH uygulaması alan grupta da, bez hücrelerinin hipertrofisini içeren ve kalın bağırsaktaki mononükleer hücrelerin sayısındaki artıştan önemli bir enflamatuar reaksiyon gözlenmiştir. Her iki grupta da 10-12. Haftalarda kalın bağırsaktaki epitel hücrelerinin hiperplazisi de görülmüştür.
Bu dejeneratif işlem, inen kolon ve rektumdaki poliplerin ortaya çıkmasıyla artırmıştır. 18. haftada, bu farelerin% 70’inde bir adenokarsinom tespit edilmiştir. Bu sonuçlardan dolayı, yoğurt süpernatanı alan grupta mitoz veya apoptoz deneyi yapılmamıştır. Diyete yoğurt ilave edilen grupta ise sadece mononükleer hücrelerde bir artış gözlemlenmiştir ve dokunun histolojik yapısı normal kontrolünkine benzemektedir. Sadece 18 hafta sonra, adenokarsinom gelişimi olmayan hücresel infiltrasyon gözlenmiştir.

Bulgular yoğurdun anti-apoptotik mekanizmayla tümöre karşı aktivite gösterdiğini kanıtlamaktadır.

Kaynaklar

Rachid, M. M., Gobbato, N. M., Valdez, J. C., Vitalone, H. H., & Perdigon, G. (2002). Effect of yogurt on the inhibition of an intestinal carcinoma by increasing cellular apoptosis. International Journal of Immunopathology and Pharmacology15(3), 209-216.

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*