Bronşit Nedir?

Bronşit, akciğerlerde gözlemlenen ve akciğerlerden hava taşıyan bronşiyal tüplerin iltihaplanmasıdır. Bronşit olan insanlar genellikle renksizleşebilen kalınlaşmış balgamlı öksürüğe sahiptir. Bronşit akut veya kronik olabilir.

Genellikle soğuk algınlığı veya diğer solunum yolu enfeksiyonlarından gelişen akut bronşit çok yaygındır. Daha ciddi bir durum olan kronik bronşit, sıklıkla sigara içilmesinden dolayı bronş tüplerinin astarında sürekli tahriş veya iltihaplanmadır.

Göğüs soğukluğu da denilen akut bronşit, genellikle bir hafta ila 10 gün içinde kalıcı etkiler olmadan iyileşir, ancak öksürük haftalarca sürebilir.

Bununla birlikte, tekrarlayan bronşit nöbetler varsa, tıbbi müdahale gerektiren kronik bronşite sahip olabilirsiniz. Kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) yer alan koşullardan biridir.

Akut bronşit veya kronik bronşit için işaret ve semptomlar şunları içerebilir:

Öksürük
1. Berrak, beyaz, sarımsı-gri veya yeşil renkte olabilen mukus (balgam) üretimi
2. Yorgunluk
3. Nefes darlığı
4. Hafif ateş ve titreme
5. Göğüs rahatsızlığı

Akut bronşitiniz varsa, hafif baş ağrısı veya vücut ağrıları gibi soğuk algınlığı semptomlarınız olabilir. Bu semptomlar genellikle yaklaşık bir hafta içinde düzelirken, birkaç hafta süren bir öksürük öksürüğünüz olabilir.

Kronik bronşit, en az üç ay süren üretken öksürük olarak tanımlanır ve tekrarlayan en az iki yıl üst üste meydana gelir.

Risk faktörleri


Bronşit riskinizi artıran faktörler şunlardır:

Sigara içmek: Sigara içen veya sigara içen kişilerde akut bronşit ve kronik bronşit riski daha yüksektir.
Düşük vücut direnci: Bu, soğuk algınlığı gibi başka bir akut hastalıktan veya bağışıklık sisteminizi tehlikeye atan kronik bir durumdan kaynaklanabilir. Daha büyük yetişkinler, bebekler ve küçük çocuklar enfeksiyona karşı daha savunmasızdır.
İş yerindeki tahriş edici maddelere maruz kalma: Tahıllar veya tekstil ürünleri gibi belirli akciğer tahriş edici maddeleri üzerinde çalışıyorsanız veya kimyasal dumanlara maruz kalırsanız bronşit gelişme riskiniz daha yüksektir.
Gastrik reflü: Tekrarlanan şiddetli mide ekşimesi nöbetleri boğazınızı tahriş edebilir ve sizi bronşit geliştirmeye daha yatkın hale getirebilir.

Bronşit riskinizi azaltmak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

Sigara dumanından kaçının: Sigara dumanı kronik bronşit riskinizi artırır.
Aşılanın: Birçok akut bronşit vakası bir virüs olan influenzadan kaynaklanır. Yıllık grip aşısı yaptırmak gripten korunmanıza yardımcı olabilir. Bazı pnömoni tiplerine karşı koruma sağlayan aşılamayı da düşünebilirsiniz.

Ellerini yıkayın: Viral bir enfeksiyon yakalama riskinizi azaltmak için, ellerinizi sık sık yıkayın ve alkol bazlı el dezenfektanları kullanma alışkanlığına sahip olun.
Ameliyat maskesi takın: KOAH’ınız varsa, toza veya dumana maruz kalırsanız ve seyahat sırasında olduğu gibi kalabalıklar arasında olacağınız zaman işyerinde bir yüz maskesi takmayı düşünebilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bronchitis/symptoms-causes/syc-20355566

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*