Dans Etmek Yaşlanma İle İlişkili Sorunları Azaltıyor

Dans Etmek Yaşlanma İle İlişkili Sorunları Azaltıyor

Dans Et, Genç Kal!

Dans etmek yaşlanma ile ilişkili sorunları azaltabilir mi? Haziran 2017’de Frontiers in Human Neuroscience isimli dergide yayınlanan ve açık erişimli olan bu çalışmada dans etmenin yaşlanma ile ilişkili fiziksel ve mental sorunları azaltabileceğini ortaya koyuyor. İnsan beyninde bulunan hipokampus bölgesi Alzheimer hastalığında olduğu gibi sadece patolojik yaşlanmadan değil aynı zamanda normal yaşlanma süreçleri sonucu oluşan hafıza, öğrenme ve spasyal navigasyonda eksilme gibi süreçlerden de etkilenir. Hipokampus bölgesinin ayrıca dengede de önemli işlevleri olduğu düşünülmektedir.

Yaşlanma Karşısında Fitness Eğitimi ve Dans Etmek

Daha önce yapılan çalışmalarda yaşı fazla olan dansçılarda denge ve hafıza ile ilgili süreçlerde daha iyi bir performans sergilendiği bulunuyor. Araştırmacılar yapılmış önceki çalışmaları da göz önünde bulundurarak dans etme ve fitness eğitimi sonucu katılımcılarda gözlemlenen değişikliklere bakıyorlar ve katılımcıları dans ya da fitness ile ilgili bir eğitim programına tabi tutuyorlar. Araştırmacıların bulgularına göre, dans eden ve fitness eğitimi alan grupta hipokampuse ait alt alanı hacminde artış gözlemleniyor. Ancak bu artış, dans edenlerde daha fazla. Hipokampus bölgesindeki değişimlerin hafıza, öğrenme vb yaşlanma süreçleriyle ilgili rolü düşünüldüğünde, dans etmek ve fitness eğitiminin yaşlı bireylerde bu bölgedeki hacim artışını sağlaması çalışmanın ilginç olmasının nedenlerinden biri.

Dans Etmek, Dengeyi Sağlamada Daha Etkili

Dengeyi sağlama günlük yaşamdaki en önemli fonksiyonlardan biri. Dengedeki bozukluklar major risklere sebep olabilecek düşme eylemi ile sonuçlanabilir. Çalışmanın sonuçlarına göre, hipokampus alt alanı ile dengede bir korrelasyon bulunmasa da, sadece dans eden grupta sensorimotor (duyusal ve motor), görsel ve vestibüler bilginin (denge duyusu) integrasyonunda artış gözlemleniyor. Bu da, dans etme müdahalesinin özellikle yaşlı bireylerde yaşlanma ile ilgili gelişebilecek sorunları azaltabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak, dans etmek ve spor yapmak yaşlanma ile ilgili gerçekleşen sorunları azaltıyor.  Özellikle yaşlı bireyler dans ederek, daha dinç ve sağlıklı olabilirler ve yaşlanma ile ilgili süreçleri geciktirebilirler.

Kaynaklar

Rehfeld, K., Müller, P., Aye, N., Schmicker, M., Dordevic, M., Kaufmann, J., … & Müller, N. G. (2017). Dancing or fitness sport? The effects of two training programs on hippocampal plasticity and balance abilities in healthy seniors. Frontiers in human neuroscience, 11.

 

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*