Sigarayı Bırakma İlacı Advers Kardiyovasküler Olaya Yol Açabilir

Vareniklin, sigarayı bırakmaya yardımcı en çok reçetelendirilen ilaçlardan biri, bireyleri kardiyovasküler açıdan yüksek riske koyabileceği American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine adlı dergide yayınlandı.

Kanadalı araştırmacıların gözlemsel çalışmasına göre, sigarayı bırakma ilacı Vareniklin (Champix) ile reçetelendirilen kişilerin ilacı aldıklarında kardiyovasküler bir olay için acil servise gitme olasılıkları %34 artıyor. Araştırmacılara göre her 1000 vareniklin kullanıcısı ilaç ile ilişkilendirilen 3.95 advers kardiyovasküler olay gözlemleniyor. Aynı zamanda nöropsikiyatrik semptomplarda da artış gözlemlenmesine rağmen, bu artış klinik olarak anlamlı değil.

Araştırmacılar Ontario’da yaşayan 56,581 yeni vareniklin kullanıcısının Eylül 2011 ile Şubat 2015 arasındaki tıbbi kayıtlarını incelemişler. Araştırma vareniklinin reçetelendirilmesinden 1 yıl öncesini de kapsamakta. Bu zamandan itibaren toplamda 4,185 ve 4,720 hasta bir ya da birden fazla kardiyovasküler ya da nöropsikotik olay sonucu acil servise kaldırılmış ya da hastaneye yatmış.

Vareniklin kullanımı genelde 3 ay olmakla birlikte, bu sürenin hastalar için risk aralığı olabileceği düşünülmektedir. Araştırmacılar varenikline başlamadan önceki 6 ayı sapmaları önlemek için dahil etmemişler. Kardiyovasküler olaylara kalp krizi, periferal vasküler hastalıklar, aritmi örnek verilebilirken nöropsikiyatrik olaylardan araştırmacılar depresyon, anksiyete, psikoz, halüsinasyon ve insomnia gözlemlemişlerdir. Ancak nöropsikiyatrik olaylara, nikotin alınımının kesilmesi de yol açabileceği için ve hastalar eş zamanlı başka ilaç kullanabileceği için bu çalışmada bir limitasyon yaratmakta.

Ancak sigarayı bırakmanın uzun dönemde sağlık için etkileri düşünüldüğünde -örneğin kanser ve kalp krizi riskinin azalması-, bireylerin ilacı kullandığı dönemde potansiyel riskleri anlaması ve sigarayı bırakmanın öneminin bilinmesi gerekliliği bireyler tarafından dikkate alınmalıdır.

Sonuç olarak, doktorların da vareniklin alan hastaları ilacı kullandıkları dönem boyunca düzenli olarak monitörlemesi iyi olabilir.

Kaynaklar

Gershon, A. S., Campitelli, M. A., Hawken, S., Victor, C., Sproule, B. A., Kurdyak, P., & Selby, P. (2017). Cardiovascular and Neuropsychiatric Events Following Varenicline Use for Smoking Cessation. American journal of respiratory and critical care medicine, (ja).

Caglar Cil hakkında
Türkiye'nin kendimce en güzel şehirlerinden birinde, Denizli'de, dünyaya geldim. Liseyi Denizli Anadolu Lisesi'nde okudum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Glasgow Üniversitesi'nde İmmunoloji ve Enflamatuvar Hastalıklar üzerine yüksek lisansımı burslu olarak yaptım. Lisans hayatım boyunca Lodz Üniversitesi, Göteborg Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi'nde araştırmalara katıldım. Bu çalışmalar sonucunda Cardiovascular Research ve Journal of Dental Research'te yayınlanan çalışmalarımız var. Öykü yazmayı seviyorum. Öykü Fanzin'de yayınlanan öyküm ve İYTE'de almış olduğum bir "birincilik" bir de "ikincilik" ödülüm var. Almanca öğreniyorum, İngilizce konuşabiliyorum, keman çalmayı öğreniyorum. Amacım Türkiye okuyucusuna bilimi sevdirmek, zaman buldukça eğlencesine bilimsel haberleri paylaşmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*